0
Wiedza i porady

Wiedza i porady

Niezbędna wiedza o haluksach
 
Co to są haluksy?
Haluks, czyli paluch koślawy (łac. hallux valgus) to deformacyjna zmiana w obrębie pierwszego promienia stopy. Charakteryzuje się koślawym ustawieniem dużego palca u stóp, co nie tylko sprawia ból, ale także wywołuje wiele innych problemów związanych z chodzeniem i komfortem stóp. 

To dolegliwość, która dotyka głównie przednią część stopy, zwłaszcza dużego palca. Jest to stan, w którym duży palec u nogi zaczyna skierowywać się w stronę innych palców, co prowadzi do powstawania wyrośla kostnego na wewnętrznej stronie stopy, przy podstawie dużego palca. Ten wyrostek kostny często jest bolesny, zwłaszcza podczas chodzenia czy noszenia niewłaściwego obuwia.

Jak powstają haluksy?
Przyczyny haluksów mogą być różne, ale najczęściej obejmują predyspozycje genetyczne i noszenie niewłaściwego obuwia. Na ich rozwój wpływać mogą także różne stany chorobowe, a przede wszystkim reumatoidalne zapalenie stawów. Paluch koślawy rozwija się też częściej u osób, które mają tzw. stopę egipską. Częściej narażone na rozwój haluksów są kobiety i osoby starsze.

Mechanizm powstawania haluksów wiąże się najczęściej z osłabieniem aparatu więzadłowego i mięśni krótkich stopy. To w połączeniu z płaskostopiem poprzecznym, prowadzi do rotacji i szpotawego ustawienia pierwszej kości śródstopia oraz koślawego odchylenia palucha w kierunku palców pozostałych. Jest to choroba postępująca i w zależności od stopnia zaawansowania zmian, wymaga różnych sposobów terapii.

Jak są objawy haluksów?
Najbardziej widocznym objawem haluksów jest oczywiście koślawienie dużego palca. Wiąże się to z deformacyjnym ustawieniem palucha i poszerzeniem konturu stopy. Zauważalne jest też młoteczkowate ustawienie pozostałych palców stopy.

Inne objawy mogą obejmować ból w okolicy dużego palca, a zwłaszcza podczas chodzenia, co wiązać może się ze stanem zapalnym kaletki maziowej stawu. Często spotyka się też zaczerwienienie i opuchliznę w okolicy stawu palca, a także ograniczoną ruchomość palca i uczucie pieczenia pod głowami kości śródstopia.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Szczegóły przedstawiamy w polityce prywatności.

Zamknij