0
Wiedza i porady

Wiedza i porady

Co to jest Hallux Valgus?
Paluch koślawy (łac. hallux valgus) to deformacyjna zmiana w obrębie pierwszego promienia stopy. Osłabienie aparatu więzadłowego i mięśni krótkich stopy, w połączeniu z płaskostopiem poprzecznym, prowadzi do rotacji  i szpotawego ustawienia I kości śródstopia oraz koślawego odchylenia palucha w kierunku palców pozostałych. Jest chorobą postępującą i w zależności od stopnia zaawansowania zmian, wymaga różnych sposobów terapii.

1. Objawy: - deformacyjne ustawienie palucha i poszerzenie konturu stopy - młoteczkowate ustawienie pozostałych palców stopy - ból w okolicy głowy i kości śródstopia (stan zapalny kaletki maziowej) - utrudnione chodzenie - uczucie pieczenia pod głowami kości śródstopia

2. Przyczyny powstawania halluksów: - płaskostopie poprzeczne - osłabienie aparatu więzadłowego stopy - obciążenie genetyczne - nieprawidłowa higiena stóp (zły dobór obuwia) - choroby układowe (np. Rzs) - stopa egipska (dominacja i promienia stopy)   (paluch jest zdecydowanie dłuższy od palców pozostałych)

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij