0
Wiedza i porady

Wiedza i porady

Niezbędna wiedza o haluksach

Co to są haluksy?

Haluks, czyli paluch koślawy (łac. hallux valgus) to deformacyjna zmiana w obrębie pierwszego promienia stopy. Charakteryzuje się koślawym ustawieniem dużego palca u stóp, co nie tylko sprawia ból, ale także wywołuje wiele innych problemów związanych z chodzeniem i komfortem stóp. To dolegliwość, która dotyka głównie przednią część stopy, zwłaszcza dużego palca. Jest to stan, w którym duży palec u nogi zaczyna skierowywać się w stronę innych palców, co prowadzi do powstawania wyrośla kostnego na wewnętrznej stronie stopy, przy podstawie dużego palca. Ten wyrostek kostny często jest bolesny, zwłaszcza podczas chodzenia czy noszenia niewłaściwego obuwia.

Jak powstają haluksy?

Przyczyny haluksów mogą być różne, ale najczęściej obejmują predyspozycje genetyczne i noszenie niewłaściwego obuwia. Na ich rozwój wpływać mogą także różne stany chorobowe, a przede wszystkim reumatoidalne zapalenie stawów. Paluch koślawy rozwija się też częściej u osób, które mają tzw. stopę egipską. Częściej narażone na rozwój haluksów są kobiety i osoby starsze. Mechanizm powstawania haluksów wiąże się najczęściej z osłabieniem aparatu więzadłowego i mięśni krótkich stopy. To w połączeniu z płaskostopiem poprzecznym, prowadzi do rotacji i szpotawego ustawienia pierwszej kości śródstopia oraz koślawego odchylenia palucha w kierunku palców pozostałych. Jest to choroba postępująca i w zależności od stopnia zaawansowania zmian, wymaga różnych sposobów terapii.

Jak są objawy haluksów?

Najbardziej widocznym objawem haluksów jest oczywiście koślawienie dużego palca. Wiąże się to z deformacyjnym ustawieniem palucha i poszerzeniem konturu stopy. Zauważalne jest też młoteczkowate ustawienie pozostałych palców stopy. Inne objawy mogą obejmować ból w okolicy dużego palca, a zwłaszcza podczas chodzenia, co wiązać może się ze stanem zapalnym kaletki maziowej stawu. Często spotyka się też zaczerwienienie i opuchliznę w okolicy stawu palca, a także ograniczoną ruchomość palca i uczucie pieczenia pod głowami kości śródstopia.

Czy aparat na haluksy naprawdę działa?

Aktywne aparaty na haluksy, takie jak te oferowane przez Hallufix® czy Bunito, są zaprojektowane tak, aby pomagać w łagodzeniu bólu oraz korygowaniu deformacji stopy, zwanej haluksem. Działają przez zapewnienie wsparcia i stabilizacji stawu palucha, a także przez delikatne wywieranie nacisku, które ma na celu stopniowe przywrócenie palucha do prawidłowej pozycji. Efektywność korektora na haluksy zależy od wielu czynników, w tym od stopnia zaawansowania deformacji, regularności użytkowania oraz łączenia z innymi formami terapii, takimi jak fizjoterapia czy odpowiednio dobrane obuwie. Wyniki stosowania takiej ortezy na haluksy mogą się różnić w zależności od użytkownika, ale niemal wszyscy nasi klienci zgłaszają poprawę komfortu i zmniejszenie bólu przy regularnym stosowaniu.

W jaki sposób działają buty na haluksy?

Buty na haluksy są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić dodatkowe miejsce na palce, minimalizując ucisk na stawy i palce, co jest kluczowe dla osób cierpiących na haluksy. Są wykonane z miękkich, elastycznych materiałów, które dopasowują się do kształtu stopy i redukują nacisk na bolące obszary. Buty te posiadają również specjalne wkładki ortopedyczne, które pomagają w równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała, co zmniejsza ból i dyskomfort podczas chodzenia. Na boku obuwia na haluksy znajdziesz specjalne pokrętło służące do regulacji położenia stopy.

Dlaczego operacja haluksów nie rozwiązuje problemu?

Operacja na haluksy nie polega na skorygowaniu położenia kości, ale na ścięciu jej wystającego fragmentu. Jest więc tylko leczeniem objawowym i nie likwiduje przyczyny powstania haluksa. Dlatego jednym z głównych problemów po operacji na haluksy  jest ryzyko nawrotu deformacji. Nawet po chirurgicznym usunięciu haluksów problem może wystąpić ponownie. Dodatkowo proces gojenia po operacji jest długi i bolesny. Jak każda interwencja chirurgiczna, także operacja haluksów niesie ryzyko powikłań, takich jak infekcje, problemy z gojeniem się ran, ból neuropatyczny czy nieprawidłowe zrosty kości.

Czym niemiecka firma Hallufix® wyróżnia się na rynku?

Niemiecka firma Hallufix® specjalizuje się w produktach ortopedycznych skierowanych na leczenie i profilaktykę haluksów. Wyróżnia się na rynku dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznym, które są wynikiem badań naukowych oraz współpracy z medycznymi specjalistami. Produkty Hallufix® są zaprojektowane w taki sposób, aby nie tylko korygować deformacje, ale także zapewniać maksymalny komfort użytkowania. Firma przykłada dużą wagę do jakości i trwałości swoich produktów, co jest szczególnie cenione przez użytkowników na całym świecie.